PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=467747}

Dzika krew

Sanguepazzo
6,2 716
ocen
6,2 10 1 716
Dzika krew
powrót do forum filmu Dzika krew

Każdy temat filmowy związany z historią kina jest w kręgu moich zainteresowań.
Aktorska para Luisa Ferida i Osvaldo Valenti byli ulubieńcami włoskiej publiczności.
Ich losy stanowią oś filmu rzucone w mroczny okres panowania "brunatnych koszul".
Średniowieczna fantazja pełna symboliki i metafor "Żelazna korona" w której obydwoje wystąpili (obok znanych aktorów Gino Cervi i Massimo Girotti) ex - aequo z niemieckim obrazem "Ohm Kruger" zdobyła Grand Prix na niechlubnym festiwalu w Wenecji w 1941
(w latach 1940 - 1942 na festiwalu weneckim nagrody zdobywały filmy niemieckie i włoskie).Kariery aktorskie zawdzięczali faszystowskim rządom Mussoliniego.
W zrozumieniu całej sytuacji niezbędne jest przypomnienie kontekstu historycznego.
Po wylądowaniu aliantów na Sycylii w lipcu 1943, Duce stracił władzę, zaczęła się okupacja niemiecka i represje ludności.Kiedy niemieccy spadochroniarze uwolnili Mussoliniego zdążył jeszcze utworzyć faszystowską Republikę Salo.Działała tam Generalna Dyrekcja Kinematografii.Salo stało się oazą faszystowską.Oczywiście do czasu.Nasi "bohaterowie" nie myśleli przyszłościowo.Status quo i chwilowy parasol ochronny reżimu Duce przysłonił im sielskie życie.Wcześniej nie przeszkadzało im bez skrupułów korzystanie z "dolce vita".
Kiedy obudzili się z letargu było już za późno.Aktorzy Luisa Ferida i Osvaldo Valenti, również życiowi partnerzy, oskarżeni o kolaborację i torturowanie więźniów politycznych zostali rozstrzelani 30 maja 1945 przez partyzantów włoskich na ulicach Mediolanu.
Cała ta tragiczna historia włoskich aktorów została odkurzona.Wspomina ją też prof. Jerzy Toeplitz w monumentalnej Historii Sztuki Filmowej/tom 5/.
Film "Dzika Krew" ukazuje skomplikowaną historię włoskiego narodu.
Rozrachunek z historią jest bolesny dla Włochów.
Autorzy filmu chcą nam uświadomić, że nie wszyscy kolaborowali z faszystowskim reżimem.Odzwierciedleniem odradzającego się kina włoskiego były realistyczne filmy określane jako neorealizm:
"Rzym miasto otwarte", "Paisa", "Słońce wschodzi", "Dzieci ulicy", "Tragiczny pościg", "Złodzieje rowerów", "Cud w Mediolanie", "Umberto D"...
W paradokumentalnych opowieściach śledziliśmy losy zwykłych ludzi w autentycznej scenerii.

jurado51

dla mnie "kolaborowanie" we Włoszech to absurd. Propaganda nic więcej. W Niemczech też kolaborowali z faszystowskim reżimem ? W Rosji Lenin kolaborowali z komunistycznym reżimem ?
Debilizm goni debilizm

markin

:)))))

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones